Strona główna

Oferta

Porady przez Internet

Odpowiedzi na pytania

Aktualności

Przydatne narzędzia

Zaprenumeruj informacje

O mnie

Kontakt

Sądy w Warszawie

Sądownictwo w stolicy można podzielić - tak samo zresztą jak w całym kraju - na piony administracyjny i powszechny. Ogarnięcie zakresu terytorialnego tego pierwszego jest o tyle łatwe, że pokrywa się on z administracyjnym podziałem Polski. Obszarem właściwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest województwo mazowieckie. Środki odwoławcze od rozstrzygnięć stołecznego WSA rozpoznaje Naczelny Sąd Administracyjny, również z siedzibą w warszawskim Śródmieściu.

Z sądownictwem powszechnym sprawa jest nieco bardziej złożona. Po pierwsze dlatego, że mamy tu do czynienia ze strukturą nie dwu-, a trójszczeblową. Po drugie - sądów powszechnych jest o wiele więcej.

Właściwość Sądu Apelacyjnego w Warszawie obejmuje obszar właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Te z kolei dzielą się dalej. I tak:

- w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie działa Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim - dla miast Milanówek i Podkowa Leśna oraz gmin: Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Kampinos i Leszno, Sąd Rejonowy w Piasecznie - dla gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno i Prażmów, Sąd Rejonowy w Pruszkowie - dla miast Piastów i Pruszków oraz gmin: Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Ożarów Mazowiecki, Raszyn i Stare Babice, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie - dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów, Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie - dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Ochota, Ursus i Włochy, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie - dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnicy Śródmieście, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie - dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic Bemowo i Wola, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie - dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic Bielany i Żoliborz oraz gmin Izabelin i Łomianki,

- w obszarze właściwości Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie działa Sąd Rejonowy w Legionowie - dla miasta Legionowo oraz gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock i Wieliszew, Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim - dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz gmin: Czosnów, Leoncin, Pomiechówek i Zakroczym, Sąd Rejonowy w Otwocku - dla miast Józefów i Otwock oraz gmin: Celestynów, Karczew, Kołbiel i Wiązowna, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie - dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie - dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ i Targówek, Sąd Rejonowy w Wołominie - dla miast: Kobyłka, Marki, Ząbki i Zielonka oraz gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz i Wołomin.

Nad orzecznictwem sądów powszechnych czuwa Sąd Najwyższy. On również ma swą siedzibę w Warszawie.

adwokat Paweł Wrześniewski